#001 Detoksikacija – mitas?

Ilgai svarsčiau kokia tema pirmoji nusipelnė būti išreikšta žodžiais. Ir greičiausiai dar ilgai būčiau svarsčiusi jei ne netyčiom nugirstas reportažas per televiziją. Reportažas apie detoksikacines voneles (video neberandu, bet yra straipsnis čia*). Trumpai tariant jos buvo išpeiktos, žmonės apgauti, o įstaigos siūliusios tokias procedūras yra apsimelavusios iki ausų.

*įdomus faktas, kad šiame straipsnyje lyg ir bandoma sakyti, kad detoksikacija yra melas, bet yra kitų tv3 straipsnių, kuriuose rašoma kitaip… what?? patys sau prieštarauja…

 

Interneto platybėse gausu šio žodžio trumpinio detox, kaip ir gausu informacijos mus gąsdinančios dėl toksinų. Dėl marketinginių sumetimų šie terminai yra naudojami labai neapdairiai, nepaaiškinant kokius toksinus ir kaip šalinama. Tai gali būti maistas, vaistas, sportas, pirtys, įvairios procedūros ir dar aibė dalykų. Nesu šių daugelio dalykų guru, bet masažą išmanau. Tai mano toks klausimas, kurį pabandysiu iškart ir panagrinėti, AR MASAŽAS GALI BŪTI DETOKSIKUOJANTIS?

Jau vien googlėje įvedus žodžių junginį „detoksikuojantis masažas“ pasiklystumėte. Tokiame tinklalapyje kaip pasiutuslape.lt, kur savo paslaugas siūlo visokio plauko salonai ir žmonės, suvedus trumpinį „detoks“ gaunu 15 paieškos rezultatų ir 12 tai siūlančių vietų. Akivaizdu, kad skelbiančių apie masažo detoksikuojantį poveikį netrūksta. Bet ką mes ištikrųjų apie tai žinome? Norėčiau aptarti kelis dalykus.

Photo by Alan Caishan on Unsplash
Photo by Alan Caishan on Unsplash

Apibrėžimai

Toksinas – dažniausiai baltyminės nuodingosios medžiagos, randamos kai kuriuose organizmuose (grybuose, bakterijose, augaluose ir pan.). Cheminio toksino pavyzdys būtų neurotoksinas etanolis, geriau žinomas alkoholio pavadinimu. Tokį apibrėžimą siūlo lietuviška vikipedija.

Detoksikacija – fiziologinis arba medicininis toksinų šalinimas iš gyvų organizmų, įskaitant ir žmogaus kūną, kuriame šį procesą daugiausiai atlieka kepenys. Tokį apibrėžimą siūlo užsienietiška vikipedija.

Detoksikacija(2) – Abstinencijos gydymas – tai asmens sveikatos priežiūros paslaugos, nukreiptos į abstinencijos simptomų slopinimą medikamentais. Antrasis apibrėžimas iš pasveik.lt

Šalinimas – medžiagų apykaitos produktų (metabolitų) šalinimas iš organizmo.

Metabolitai – medžiagų apykaitos produktai tokie kaip suskaidytos aminorūgštys, šlapalas, amoniakas, šlapimo rūgštis.

Taigi, žmogiškieji metabolitai nėra toksiški, bet neretai tarp jų yra dedamas lygybės ženklas – medžiagų apykaitos produktai = toksinai. Ir čia klesti reklamos ir straipsniai, kurie labai siūlo detoksikuotis. Jei radote rašytinių šaltinių kokius toksinus šalina masažas prašau parodyti!!! Neradote? Aš irgi neradau.

Kas žmogaus organizme vykdo detoksikaciją?

Trumpai tariant žmogaus organizmą detoksikuoja kepenys. Prie medžiagų apykaitos produktų šalinimo prisideda ir inkstai, plaučiai, žarnynas, kraujo-limfos sistema, oda. Tai yra mums valingai nepavaldūs organai ir sistemos.

Tikra detoksikacija vyksta TIKRAM toksinui patekus į žmogaus organizmą, pavyzdžiui – alkoholiui. Alkoholis yra neurotoksinas ir jo valymas iš organizmo yra tikra detoksikacija.

 

O kaip su pieno rūgštimi?

Su šiuo mitu prieš kokius 3-4 metus būtumėte ir mane prigavę. Juokiatės, kad ne taip seniai? Džiaugiuosi dėl Jūsų jei tai žinojote anksčiau.

Ši rūgštis yra medžiagų apykaitos proceso dalis, kuri susidaro raumenyse po fizinio krūvio. Ir siurprizas!!! Pieno rūgštis nėra toksinas. Dar vienas siurprizas – pieno rūgštis nėra vėlyvojo raumenų skausmo priežastis (bet čia jau kitas mitas). Trečias siurprizas yra tai, kad neilgai trukus nuo jos susidarymo dalis rūgšties yra iš raumenų per kraują pernešama į kepenis, dalis yra skaidoma į kitas medžiagas, dalis yra verčiama į gliukozę ir grįžta atgal į raumenis. Žodžiu pieno rūgštis nėra mūsų priešas ir jos nereikia detoksikuoti.

Photo by Jessica To'oto'o 585172-unsplash
Photo by Jessica To’oto’o on Unsplash

Limfodrenažinis tai jau tikrai detoksikuoja!

Viena iš dažnesnių ginčų temų. Iki šios vietos aiškiai matyti, kad aš nesu šarlataniškų masažų šalininkė. Perskaičiau daug straipsnių, klausinėjau nuomonių iš man autoritetingų žmonių ir bandžiau išgryninti savo pačios nuomonę šia tema.

Pabandom vėl iš naujo perskaityti toksino ir detoksikacijos apibrėžimus. Nelabai lipdosi su limfodrenažu. Toliau prisiminkime pagrindinę limfinės sistemos funkciją, kuri yra tarpląstelinio audinių skysčio pertekliaus nutekinimas (R. Stropus irk t. Žmogaus anatomija; „Juodas“ anatomijos vadovėlis 276psl.). Tekėdama limfa patenka į antrinį limfoidinį organą – limfmazgį. Čia makrofagai naikina plintančius svetimkūnius, bakterijas, piktybinių auglių ląsteles („Juodas“ anatomijos vadovėlis 286-287psl.). Apie toksinus neužsimenama. Vadovėlio autoriai nesimėto nereikalingais terminais.

Limfodrenažinis masažas kaip terapinė priemonė atsirado su tikslu padėti valdyti skysčių perteklių. Taigi šis masažas nei paleidžia toksinus, nei detoksikuoja.

 

Konkluzija. Masažas turi įvairios įtakos žmogaus organizmui, bet detoksikacija nėra viena jų. Masažas gali prisidėti prie medžiagų apykaitos ir jų šalinimo, bet ir be jo pagalbos šie procesai vyksta kuo puikiausiai (o jeigu nevyksta puikiai dėl kokių nors susirgimų ar rimtų ligų tai masažas nėra priemonė nr. 1 į pagalbą). Atsakymas į klausimą AR MASAŽAS GALI BŪTI DETOKSIKUOJANTIS, yra NE. Naudokime terminus atsakingai, negąsdinkime klientų/pacientų ir edukuokime juos ir vieni kitus.

 

Ir truputis medžiagos pasiskaitymui:
 1. https://www.merriam-webster.com/dictionary/toxin
 2. https://toxtutor.nlm.nih.gov/
 3. https://www.verywellhealth.com/lymph-and-lymph-toxins-whats-a-sluggish-lymph-4120689
 4. https://aaptiv.com/magazine/lactic-acid
 5. https://www.painscience.com/articles/toxins.php
 6. https://www.painscience.com/articles/does-massage-work.php#sec_myths
 7. https://www.painscience.com/articles/drinking-water-after-massage.php
 8. https://www.medicaldaily.com/what-are-toxins-322528
 9. https://www.rush.edu/health-wellness/discover-health/truth-about-toxins
 10. http://mentalfloss.com/article/85682/what-are-toxins
 11. https://health.howstuffworks.com/skin-care/information/anatomy/skin-eliminate-waste.htm
 12. http://issels.com/publication-library/information-on-detoxification/
 13. https://www.massagemag.com/myths-massage-releases-toxins-87973/
 14. https://en.oxforddictionaries.com/definition/detox

Vienas atsakymas į “#001 Detoksikacija – mitas?”

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s